Stříhání
Střih volím dle standardu plemene psa nebo na přání majitele. Používám pouze kvalitní nůžky Yento, Solingen, Boheme a holící strojek Heiniger a Moser.
Koupání
Koupání je velmi důležitý krok před samotným stříháním. Pokud chceme docílit kvalitního střihu musí být srst zbavena veškerých nečistot a mazu.
Foukání
Díky profesionálnímu vysoušeči s vysokým výkonem je srst perfektně vysušená a nehrozí tak vzniku zapařených míst tzv. hotspotů.
Vyčesávání
Ve vyčesávání srsti je hlavní kouzlo celé procedury. Opět záleží na typu srsti, podle které zvolím vhodné kartáče. Ne méně důležitá je však i domácí péče od majitelů.
Trimování
Zbavení se staré odrostlé srsti mechanicky pomocí hrabiček, kamene nebo prstů. Metoda trimování je vhodná pro drsnosrstá plemena. Například foxteriér, westík, grifonek a další.
Drápky
Zastřihnutí drápků zní velmi jednoduše, ale opak je pravdou. Musíte najít, kde končí živá tkáň a v úhlu 45 stupňů drápek zastříhnout.
Chloupky z uší
Některým plemenům jako jsou například jorkšírští teriéři, pudli, maltézáčci, bišonči atd. rostou v uších chloupky. Pokud se pravidelně nevytrhají, v uších se nahromadí přebytečný maz a může dojít k zánětu.
Vyživující masky
Používání vyživujících a regeneračních masek dodá pokožce i srsti psa spoustu vitamínů. Srst je i hned po použití krásně lesklá, hydratovaná a nádherně voní.
Časté Dotazy
Od jakého věku se může pejsek stříhat?
Čím je pejsek mladší, tím je to lepší. Je lepší pejska stříhat už od štěněcího věku, alespoň si na vše rychle zvykne.
Můžu s pejskem zůstat v salonu během jeho úpravy?
Bohužel, ale přítomnost majitele při úpravě srsti pejska není žádoucí a salon Malina jej neumožňuje.
Pejsek je v přítomnosti pánička rozptylován a hůře spolupracuje, což je při úpravě velmi důležité. I vzhledem k bezpečnosti je to takhle lepší.
Kdy psa stříhat?
Pokud se s pejskem chystáte na výstavu a jeho plemeno vyžaduje určitý střih.
Pokud má pes zdravotní (kožní) problémy.
Z důvodu snadnější péče o srst psa a pro větší komfort psa i majitele.
Kdy psa nestříhat?
Tehdy pokud by srst po střihu neplnila svou přirozenou funkci
Pokud by vámi vyžadovaný střih poškodil strukturu srsti tak, že by nemohla plnit svůj účel
Pokud by vámi vyžadovaný nebo provedený střih mohl ohrozit zdraví nebo dokonce život ps
Jaké střihy a úpravy srsti jsou vhodné?
Dovedete si představit oholeného zlatého retrívra nebo bernardýna? Já moc ne, jednak by to vypadalo komicky a pejskovi by určitě nebylo v létě, kdy na něj paří sluníčko, moc dobře. Snadno by se spálil a jeho pokožka by se mohla stát velmi bolestivou. Pes nemá potní žlázy a jediná ochrana před horkem, kromě právě již zmiňované srsti je dýchání otevřenou tlamou.
Zvolit standardní nebo praktické, sportovní střihy?
Záleží na standardu plemene a plánu majitele, zda chce absolvovat výstavy nebo ne. V případě, že ano, je důležité o srst pravidelně pečovat. S výstavní úpravou Vám poradí buď chovatel nebo v profesionálním salonu, každé plemeno má již určenou délku ve všech partiích.
Praktické nebo sportovní střihy jsou nejžádanější a většina majitelů využije možnost sportovního střihu zkrátit psí srst tak, aby psovi pomohla ke snadnějšímu pohybu, zvýšila výkon. Například u loveckých plemen je to úprava srsti na hrudi, uších, břichu a v meziprstí. U agility, zase může příliš dlouhá srst na břichu způsobit shození laťky na překážce a bodovou ztrátu.